tisdag 16 september
Jag vill ha schnitzel
2007-10-13
- Jag vill ha schnitzel, sa 8-åringen härom dagen. Snälla mamma, kan vi inte åka ner till Waldschenke i Ladbergen och äta.
-Är du tokig, sa jag. Vi kan inte åka ner till mellersta Tyskland bara för att äta middag!
- OK, sa dottern. Vi behöver inte åka ända till Waldschenke, men vi kan väl i alla fall åka till "Zum wasserturm" det ligger bara strax efter andra färjan och den restaurangen har nästan lika goda schitzlar.
Och så fortsatte hon:
Det tar två timmar till Helsingborg. Sedan tar det två timmar genom Danmark. Första färjan går jättesnabbt för där måste man alltid skynda sig för att hinna äta korv och kissa. Andra färjan tar längre tid men inte VÄLDIGT lång tid och när den är framme i Tyskland är man ganska nära "Zum wasserturm". Vi borde kunna vara där på ....en halv dag. Och så äter vi och sedan åker vi hem igen.
Jo, jo, så går det när man släpat ungarna upp och ner genom Europa ett par gånger om året under så lång tid de kan minnas tillbaka. Och i och för sig var idén inte så dum. Precis likadana resor gör ju mängder av svenskar dagligen. Mål för deras resa är förstås inte en restaurang som serverar goda wienerschnitzlar utan mer Calles i det närbelägna Burg, där de istället bunkrar alkohol i alla dess former.
Nu har i alla fall handlat hem kalvkött och som överraskning, när de kommer hem från bion, så skall barnen få mammas hemlagade Wienerschnitzel. Hoppas jag får godkänt!
Permalänk för "Jag vill ha schnitzel"
Använd denna URL för att länka direkt till detta inlägg:
http://www.snabber.se/web/kinabarn/barnenistorstaden.asp?permLnk=91645